Lowcarb “krupičná” kaše
Jako od babičky!
Vzpomínky na dětství?
Tak přesně ty se vám vybaví při ochutnání lžičky této nízkosacharidové kokosové kaše, která se svým chuťovým spektrem opravdu přibližuje snad všem známé krupičné kaši! Předpokládám totiž, že nejsem jediná, komu babička připravovala tento pokrm s rozpuštěným máslem, Grankem a moučkovým cukrem. Pro mě osobně to bývalo spolu s “amoletami” a plněnými knedlíky to pravé foodporn, a po pobytu u babičky jsem se domů pravidelně vracela s pár kilíčky navíc.
Proto jsem opravdu vděčná za existenci lidí, kteří mají tak dobrou fantazii, že dokáží pokrmy z časů našich dětských let připravit i v nízkosacharidové verzi. “Moje” varianta “krupičné” kaše vychází jak jinak než z kokosové kaše od samotné Janiny Cukrfree, a jelikož jsem si tento pokrm v poslední době oblíbila jak na snídani, tak na večeři, nedalo mi to, a recept jsem si opět upravila tak, aby více korespondoval s mými fitness cíli (v tomto případě podpora budování svalstva). Proto jsem po dlouhé době naběhla do Aktinu a zakoupila obyčejný syrovátkový protein bez příchutě. Nevím jak vy, ale osobně mám raději právě neochucenou verzi, která je univerzální jak do sladkých, tak slaných pokrmů. Nemusíte tak doma mít 10 různých příchutí proteinů, ale jeden, který si můžete dochutit dle aktuálních potřeb (nehledě na to, že proteiny s příchutí bývají ve velkém dochucovány právě umělými sladidly, kterým se snažím spíše vyhýbat).
Nízkosacharidová kokosová kaše, kterou jsem si tak oblíbila, že jsem ji jedla zhruba týden jak na snídani, tak na večeři (aktuálně skrz kalorický příjem pouze na snídani), je extrémně jednoduchá a máte ji během pár minutek hotovou! Po pár vyzkoušeních receptu níže si navíc určitě sami přijdete na způsob tvorby, který vám bude vyhovovat nejvíce. Můžete začít třeba právě výchozím receptem od Janiny a experimentovat s vlastními chuťovými buňkami. Osobně totiž nejsem příznivcem striktního dodržování postupů (pokud se nejedná o nějaká komplikovaná veledíla), mám raději určitou flexibilitu, díky které si můžete vytvořit pokrm přesně na míru svým potřebám! Proto pokud nemáte rádi kravské mléko, použijte kokosové nebo sójové (pokud vám nevadí). Jestli vám nesedí protein nebo stéviové kapky, vynechte jej úplně. Fantazii se meze nekladou, tak se nebojte experimentovat! A nyní k tomu receptu.
Ingredients
Directions
Na mírném ohni zahřejeme mléko s vodou a rozmíchaným proteinovým práškem. V původním receptu od Janiny je možné použít pouze vodu bez mléka, osobně mám pocit, že právě mléko dodává celému pokrmu autentičnost originální krupičné kaše (+ zjemňuje chuť proteinovému prášku, které s vodou chutná spíše jako odstředěné mléko).
Přimícháme dvě lžíce kokosové mouky (zhruba 20 g) a dvě lžíce mletého lněného semínka (zhruba 10 g). Asi je jedno, zda použijete klasické lněné semínko nebo zlaté, já se z nějakého důvodu naučila používat to zlaté.
Pokračujeme v promíchávání všech surovin, které nám díky kokosové mouce a lněnému semínku začnou postupně houstnout. Během houstnutí přidáme od oka skořice a pár kapek stévie.
Opět promícháváme, a jakmile nám kaše začíná probublávat, hrnec odstavíme z plotny a do směsi vklepneme vejce. Vejce si můžete rozmíchat bokem ve skleničce, osobně skrz časovou úsporu rozmíchávám vejce až v hrnci. 🙂
Směs s rozmíchaným vejcem vrátíme na plotnu a pokračujeme v míchání dokud se nám vejce "neuvaří" (poznáte tak, že již mezi zbylými ingrediencemi neuvidíte kousky bílku ani žloutku).
Jakmile budeme mít pocit, že je vejce uvařeno, odstavíme směs z plotny a vlejeme do talíře - pokud jste dali více lněného semínka, je možné, že bude mít hmota spíše želatinovou konzistenci, osobně mám však raději tekutější - není problém však celou směs během přípravy zředit, případně zhustit právě kokosovou moukou.
Na závěr na kaši nakrájíme plátky másla a posypeme kakaovým práškem - čím tučnější, tím chutnější, garantuji! Množství másla a kakaa si navolte dle svých preferencí, kaše je dobrá sama o sobě i bez kakaa či másla.
Na mírném ohni zahřejeme v hrnci mléko s vodou a vmíchaným proteinovým práškem. V původním receptu od Janiny je možné použít pouze vodu bez mléka, osobně mám pocit, že právě mléko dodává celému pokrmu autentickou chuť originální krupičné kaše (+ zjemňuje chuť proteinového prášku, který s vodou chutná spíše jako odstředěné mléko).
Přimícháme dvě lžíce kokosové mouky (zhruba 20 g) a dvě lžíce mletého lněného semínka (zhruba 10 g). Asi je jedno, zda použijete klasické lněné semínko nebo zlaté, já se z nějakého důvodu naučila používat to zlaté.
Všechny suroviny promícháváme, díky kokosové mouce a lněnému semínku nám kaše začne postupně houstnout. Během houstnutí přidáme od oka skořice a pár kapek stévie (dle chuti).
Jakmile nám kaše začíná probublávat, hrnec odstavíme z plotny a do směsi vklepneme vejce. Vejce si můžete rozmíchat bokem ve skleničce, osobně skrz časovou úsporu rozmíchávám vejce až v hrnci. 😊
Směs s rozmíchaným vejcem vrátíme na plotnu a pokračujeme v míchání, dokud se nám vejce "neuvaří" (poznáte to tak, že již mezi zbylými ingrediencemi neuvidíte kousky bílku ani žloutku).
Jakmile máme pocit, že je vejce uvařeno, odstavíme směs z plotny a vlejeme do talíře - pokud jste dali více lněného semínka, hmota může mít spíše želatinovou konzistenci, osobně mám však raději tekutější - není problém však celou směs během přípravy zředit, případně zahustit právě kokosovou moukou.
Na závěr na kaši nakrájíme plátky másla a posypeme ji kakaovým práškem - čím tučnější, tím chutnější, garantuji! Množství másla a kakaa si navolte dle svých preferencí, kaše je dobrá sama o sobě i bez kakaa či másla.
Poznámka: Místo vody můžete použít o to více mléka, naopak pokud vám nevyhovuje mléko, můžete použít o to více vody, případně poměry libovolně měnit.
Dneska to bude krapet kratší, protože nějak nevím, co víc bych měla psát. Takže už jen dodám, že pokud jste příznivci sladkých snídaní / svačin / večeří, rozhodně vám doporučuji recept na tuto nízkosacharidovou kaši zkusit. V porovnání s klasickou krupičnou kaší je sice o něco krapet náročnější na suroviny, ale trávení a tělo jako takové vám za ně poděkuje (+ se budete déle cítit zasyceni). A to se rozhodně vyplatí 🙈
Dobrou chuť!
– Gábi