Otrava jídlem
Už zase? 🤔
Tak je to tu zase …
I letos jako vloni jsem si pro velký úspěch a překvapivé výsledky co se vysekanosti břišní oblasti týče zopakovala několikadenní střevní chřipku. Původce této politováníhodné události mi není doposud znám. Nejprve jsem si myslela, že za to může lepek, který se schovával v nevinně vyhlížející omáčce pod masíčkem, jež mému tatínkovi poslala hodná babička, a kterou jsem omylem okusila (myslela jsem si, že to je soc, který já tuze ráda). No a jelikož jsem tento týden finišovala Whole30, reakce na lepek infiltrovaný v podobě jíšky do kastrůlku s masem z kolene mě napadla s ohledem na dosavadní zkušenosti jako první. 🤔
Když ale moje střevní potíže trvaly i další dny a dostavily se i pocity únavy v kombinaci s bolestí svalů, přestala jsem lepek brát jako možný spouštěč a smířila se s tím, že jsem se OPĚT přiotrávila jídlem. Nebo spíš masem. Možná i vejci (díky bohu, že to nebyla salmonela). Jak je to možné? Jednoduše – ranní spěch a až moc rozpálená pánev. Zbytek už vám asi bude jasný. Ale co naplat, stalo se a já i tentokrát přežila – ono na druhou stranu taková řádná střevní očista v kombinaci s absencí fitka není vůbec od věci – vleje vám to do žil ten potřebný a dlouhochybějící drive. 😈
Já se nyní chci podělit o to, jak se v takové chvíli zachovat při nízkosacharidovém/keto/cukrfree stravování nebo dokonce při Whole30, pokud nechcete porušit stanovená pravidla (popřípadě porušit minimálně, což se povedlo i mně) nebo ukončit celý program. Standardní babské rady vašeho okolí totiž s největší pravděpodobností budou: suchý rohlík, piškoty a rejže. A to je pro nás lowcarbery co? Naprosto nepřijatelné. 🙊 Proto jsem si v nízkosacharidové skupině na FB udělala menší průzkum a zjistila, že v případě zvýšených průjmů a nevolnosti se doporučuje hlavně následující:
– Zvýšený pitný režim – To asi nemá cenu nějak obhajovat, pokud totiž několikadenní průjem něco umí, tak je to pěkná dehydratace organismu (potvrzuji sama na sobě, třetí den jsem v obličeji vypadala jako vysušená houba). Takže černé čaje, zelené čaje, jakékoliv čaje, voda se solí, voda bez soli, voda s citronem (= draslík), cokoliv.
– Doplnění minerálů – Třeba ve formě poctivého hovězího/kuřecího vývaru, sama jsem si takový vývar dělala dvakrát a ve chvíli, kdy vám žaludek odmítá všechny na LC/Whole30 povolené potraviny, je to jako pohlazení po duši. 🤗
– Půst – Když žaludek nechce jíst, nemá cenu ho nutit. Vaše tělo si řekne až bude mít hlad. Taky vám dá pěkně najevo, které potraviny tedy vůbec, a které naopak ano (třeba při myšlence na vajíčka či oříšky se mi automaticky zvedal žaludek).
– Absence léků stavícího charakteru – Lidské tělo, stejně jako to zvířecí, je zatraceně chytré, a průjem či zvracení jsou pro něj přirozené obranné mechanismy, kterými se vypořádává s nežádoucími stavy. V případě průjmů je to co nejrychlejší zbavení se infekce v těle. A čím rychleji tuto infekci tělo dokáže vypudit, tím lépe. Pokud se však bez prášků neobejdete nebo váš průjem trvá dlouho a samoléčba nepomáhá, je vždy vhodnější navštívit lékaře (což není můj případ, já doktora ani nemám 🙈) nebo nasadit léky (za mě top stop je Enterol – zabral loni, zabral i letos – a samozřejmě černé uhlí).
A co tedy jíst, když už je žaludek schopný, ale zároveň nechceme porušit zásady nízkosacharidového stravování a co nejrychleji zastavit průjmovité projevy? V LC skupině na Facebooku se doporučovalo následující:
– Poctivý vývar – Jak jsem již psala v předchozím odstavci, je to asi nejlahodnější a nejpřirozenější forma doplnění minerálů a zároveň udržení potřebné úrovně hydratace těla. Ve většině případech se taky bude jednat o to jediné, co vám žaludek jen tak neodmítne (na rozdíl od spousty jiných pokrmů).
– Sušenné borůvky – Často doporučované mnohými členy, vůbec jsem neměla tušení, že se borůvky při průjmech doporučují. Já bohužel sušenné neměla, tak jsem si v Lidlu koupila čerstvé kanadské a pila borůvkový čaj. 😊
– Vysokoprocentní čokoláda (90 % a více) – Tak toto bylo něco pro mě. 😍 Již z loňské střevní chřipky mám čokoládu a její vliv na průjem otestovanou takže vím, že mi prokázala velkou službu. Letos jsem však měla doma k dispozici pouze 81% exkluzivní čokoládu z Lidla (první porušení Whole30 – je v ní přidaný cukr; tím druhým porušením byl přidaný med do čaje – v tuto chvíli jsem poslechla své tělo, které se dožadovalo o rychlý přísun energie). Vysokoprocentní čokoláda jako taková má vysoký obsah tuku, takže vám zajistí energii na delší dobu, má také mnohem vyšší benefity pro lidské zdraví (např. ve formě obsaženého hořčíku a draslíku, takže je vhodná na doplnění potřebných minerálů).
– Vařená mrkev – Dost pravděpodobně ji budete mít, pokud se rozhodnete pro konzumaci vývaru. Pokud se vám však do vývaru chtít dvakrát nebude, vařenou mrkvičku zkuste i tak. Pokud by vám nesedla vařená, dá se konzumovat i syrová.
– Tři až pět kuliček pepře (babská rada č. 1) – I tyto kuličky je vhodné využít ve vývaru, popřípadě spolknout samotné (měla jsem obě varianty).
– Panáka rumu či slivovice (babská rada č. 2) – Netestováno -> Whole30 (navíc – nemusím zkoušet vše 😅).
– Odvar z dubové kůry (babská rada č. 3) – Prý čistí střeva, šetrně je vydezinfikuje a stáhne. 😌 Bohužel neotestováno.
A těmito radami by se dalo pokračovat asi donekonečna, daly by se zařadit i plnotučné jogurty řeckého typu a další. Abych pravdu řekla, na jogurt s probiotiky jsem měla v rámci střevní chřipky opravdu velkou chuť, ale v rámci finišování Whole30 jsem si ho opravdu netroufla sníst – tělo bylo po 30 (ne-li více) dní čištěno od všech těchto výrobků, proto by mi i bílý rohlík nadělal více škody než užitku. Střevní chřipka v mém případě
trvala cca 5 dní, což v praxi znamenalo sesekané až propadlé břicho (viz foto v náhledu), absence fitka (toto mi ale skutečně nevadilo, stejně jsem měla v plánu jednotýdenní pauzu), jídlo dle aktuálních pocitů a potřeb v rámci potravin povolených na Whole30 (sbohem dieto, vidíme se opět příští týden) a jednodenní pracovní dovolenou (jupíí, i když polehávání v posteli při 30 stupních Celsia nebyla dvakrát výhra 🤦♀️).
A to je z mého fofr článku pro dnešek vše. Jelikož se mi poslední dobou opět navrací chuť k pravidelnějšímu psaní, snad se časem dokopu i k nějakým těm článkům zaměřeným na cvičení, které tvoří polovinu mé cesty za hubenější, ale svalnatější a silnější tělesnou schránkou. S 🐐🐐. 😈
– Gábi